Združenje študentov elektrotehnike in računalništva (EESTEC) in Študentski energetski klub (ŠEK) organizirata v sredo, 19. aprila 2023 celodnevni hekaton, ki bo potekal na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani.

Laboratoriji na Fakulteti za Elektrotehniko so pripravili tri izzive, v katerih se študenti potegujejo za osvojitev nagrad. Spodaj so kratki opisi izzivov. Prijavljeni tekmovalci prejmejo podrobna navodila in potrebno literaturo.

Laboratorij za fotovoltaikoin optoelektroniko (LPVO): Fotovoltaika je v zadnjem desetletju najhitreje rastoča tehnologija obnovljivih virov energije, ki je že dosegel mejo najcenejšega vira električne energije. Cena fotovoltaike stalno pada in postaja vse dostopnejša ljudem, ob rasti cen električne energije pa je tudi dobra investicijska priložnost. Smernice razvoja gredo še naprej s ciljem pocenitve tehnologije, zviševanja učinkovitosti pretvorbe energije, življenjske dobe, energijskega izplena in energijske vračilne dobe.

Laboratorij za električna omrežja in naprave (LEON): Obstoječe distribucijsko omrežje ni primerno za priključevanje velikega števila obnovljivih virov energije kot so na primer sončne elektrarne in vetrna polja. Kljub temu pa so sončne elektrarne vse bolj zaželene in na stanovanjskih objektih vse bolj pogoste. V kolikor bi bilo na enem izvodu v radialnem omrežju priključeno veliko število sončnih elektrarn bi lahko prišlo do situacije, ko bi bilo v omrežje injicirane preveč električne energije, s tem pa bi bili kršeni obratovalni kriteriji omrežja. Naloga vseh znanja željnih bo zato predlog strategije, ki bi distribucijskim omrežjem omogočila priklop večjega števila obnovljivih virov električne energije brez posega v obstoječe omrežje.

Laboratorij za energetske strategije (LEST): Energetske skupnosti, ki predajajo odločitve o energiji ljudem, so vse bolj uveljavljen instrument za doseganje ciljev pravičnega prehoda v podnebno nevtralno družbo. Na mikro ravni so se začele pojavljati energetske skupnosti, ki jih običajno poganjajo obnovljivi viri energije. V okviru EU 2020 projekta COMPILE, je bila v vasi Luče vzpostavljena prva energetska skupnost v Sloveniji, ki lahko v celoti sama pokrije potrebe po električni energiji zgolj na osnovi proizvodnje iz obnovljivih virov. Eden izmed glavnih rezultatov projekta so orodja in smernice za gradnjo energetske skupnosti. Eden izmed vaših izzivov bo razviti idejo o vzpostavitvi trajnostne energetske skupnosti v vašem okolju.

Da ne zamudiš zanimivega, modernega in inovativnega izziva sodobnega časa in se imel možnost potegovati za fantastične nagrade, si zagotovi svoje mesto s prijavo. Število mest je omejeno, zato ne odlašaj predolgo. PRIJAVA