ŠEK in EMC delavnica – Povezovanje znanja, izkušenj in inovacij

Študentski energetski klub (ŠEK) je podprl EMC delavnico – tradicionalno študentsko tekmovanje v načrtovanju elektronike za EMC, ki že deveto leto poteka na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani. EMC delavnica predstavlja edinstveno priložnost za študente, da se pobliže v praksi seznanijo z izzivi elektromagnetne združljivosti, ki je ključen dejavnik pri razvoju vsake nove elektronske naprave.

Kaj je elektromagnetna združljivost (EMC) in zakaj je pomembna?
Elektromagnetna združljivost (EMC) zagotavlja, da elektronske naprave pravilno delujejo v okolju, ne da bi povzročale ali bile občutljive na elektromagnetne motnje. Zagotavljanje skladnost z EMC standardi nemalokrat predstavlja enega najzahtevnejših izzivov, s katerim se inženirji soočajo od same zasnove produkta do njegove končne validacije in lansiranja na trg.

Študentsko tekmovanje
Tekmovanje letos poteka od marca do junija pod glavnim pokroviteljstvom podjetja Forvia Hella Saturnus Slovenija. Letošnji izziv je razvoj nastavljivega avtomobilskega LED žarometa. Po uvodnem srečanju s predstavitvijo problema in nekaj tehničnih predavanj se sedaj delavnica nadaljuje z razvojem konceptualne rešitve problema, načrtovanjem električne sheme  in tiskanega vezja, čemur sledi realizacija naprave in preizkusi delovanja. Študentje ves čas tekom delavnice sledijo zadanim časovnim mejnikom, ko imajo možnost pridobiti povratne informacije glede na predstavljene rešitve. Industrijski partnerji kot sponzorji tekmovanja nudijo praktično podporo, ves potreben material ter vzpodbudne nagrade za najbolj uspešne študente. To je edinstvena priložnost za študente, da svoje teoretično znanje prenesejo v prakso in pridobijo dragocene izkušnje pri reševanju realnih inženirskih izzivov.

Vloga ŠEK pri EMC delavnici
Letošnja izvedba EMC delavnice je še posebej pomembna za ŠEK, saj smo se aktivno vključili v več ključnih segmentov delavnice EMC:

  • Pomagali smo pri organizaciji uvodnega srečanja na Fakulteti za elektrotehniko.
  • Prispevali smo predloge za izzive, s katerimi se bodo študentje soočali med delavnico.
  • Velik del prijavljenih študentov za EMC delavnico prihaja prav iz vrst ŠEK, kar dokazuje, da mladi v našem klubu prepoznavajo vrednost sodelovanja pri takšnih projektih.

Nenazadnje pa nas veseli tudi dejstvo, da je vodja EMC delavnice, prof. dr. Marko Jankovec, ambasador projekta AURORA, ki spodbuja trajnostne rešitve na področju energetike. To dodatno utrjuje povezavo med akademskim znanjem, industrijskimi izkušnjami in inovativnimi pristopi k reševanju sodobnih tehnoloških izzivov in s tem zelenega prehoda.

EMC delavnica tako ni zgolj priložnost za pridobivanje novih znanj, temveč tudi most med študenti, akademskim okoljem in industrijo, kjer se rojevajo ideje, ki lahko oblikujejo zeleno prihodnost elektrotehnike.

V angleščini je ta članek dosegljiv na strani https://www.aurora-h2020.eu/ul-news/sek-emc-workshop/